Tootedisain (BRUNO)
Tootedisaini auhinnad annab välja Eesti Disainerite Liit.
Tingimused:
- Tootedisaini auhind BRUNO antakse väljapaistva toote või -tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena.
- Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiraźeeritav tooteseeria.
- Taotluse disainiauhinna saamiseks võivad esitada kõik Eesti Vabariigis registreeritud ettevõtete ja/või alalist elukohta ning elamis- ja tööluba omavate autorite poolt loodud tööd.
- Hindamise objektiks on selgitustega toote foto(d) (www.edl.ee/konkurss). Zürii valib välja interneti kaudu nominendid, kes pääsevad II vooru ja esitavad lõplikuks hindamiseks oma tooted disainiauhindade näitusele. Väljavalitud nominentide tööd pääsevad disaini digitaalsesse aastaraamatusse.
Kategooriad:
- Parim elukeskkondliku toote disain - Elukeskkondliku tootedisaini all mõeldakse kodu- ja ühiskondlikku mööblit ja objekte (sh välimööbel), valgusteid, erinevaid sisustuselemente: tekstiile (vaibad, linikud, pleedid jm); lauaaksessuaare (keraamika, klaas); köögivarustust, vanne jt
- Parim elustiili toote disain - Elustiili toote disaini all mõeldakse tooteid, mida saab kanda - rõivadisaini; moeaksessuaare (kingad, kotid, vööd, sallid, mütsid, kindad; ehted; kellad; prillid jm); reisi- ja hobivarustust jm
- Parim insenertehnilise toote disain - Insenertehnilise toote disaini all mõeldakse sõidukeid, rattaid jt liikumisvahendeid; tööriistu; meditsiinilisi abivahendeid; sanitaartehnilisi tooteid, aparaate, telefone, arvuteid jt tehnoloogial põhinevaid tooteid.
Eriauhinnad:
- Keskkonna väärindamine disaini abil - ei saa kandideerida, eksperdid valivad
- Rahva lemmik
Auhinnafond on 9000 €:
Bruno trofee ja rahaline auhind 3000 € kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile igas kolmes kategoorias. Lisaks on rahaline auhind Elutööle ja Eriauhindadele.
Lisaks antakse igas kategoorias välja tunnustus: Äramärgitud töö
Zürii hindamiskriteeriumid:
- Innovatsioon, mis avaldub uuenduslikus idees, teostuses või materjalis
- Funktsionaalsus, mis mõjutab igapäeva elu
- Kasutajasõbralikkus sh kaasav disain / universaaldisain
- Ergonoomika
- Konstruktiivne / tehniline lahendus
- Keskkonnasõbralikkus ja säästlikkus materjali kasutusel
- Esteetika
- Müügi potentsiaal
Tehnilised nõuded:
Selgitav tekst:
Eesti ja inglise keeles kokku ca 150 sõna / ca 1000 tähemärki koos tühikutega. Võib lisada vajadusel pikema selgituse eraldi lingina.
Fotod:
Veebipõhised (kandideerimisel internetis): 100 dpi; fotod kokku mitte üle 7 M
Video:
Et žürii toote kasutust paremini mõistaks ilma füüsilist toodet nägemata on soovitav esitada toodete kohta video
Abi ja vastused:
Kontaktisik: Ilona Gurjanova, leart@estpak.ee
///
Tootedisaini auhind BRUNO on nime saanud legendaarse Eesti Kunstiakadeemia disainikateedri rajaja ja pikaajalise juhataja professor Bruno Tombergi järgi, kelle initsiatiivil anti Eesti disaini auhinda välja ka disainikateedri poolt kaheksakümnendatel.
Bruno Tomberg pani aluse Eesti professionaalsele disainiharidusele. Tema eestvedamisel alustas 1966. aastal EKA disainikateedri eelkäija – tööstuskunsti osakond. Tombergi tähtsus on eriala seisukohalt erakordselt suur nii õppejõu kui ka eriala tutvustajana. Temata poleks tekkinud 1970ndate algul noori radikaalseid disainiharidusega kunstnikke, poleks olnud vihaseid debatte disaini ja tarbekunsti olemuse üle Kunstis ja Kodus ning Sirbis ega poleks sündinud väärikaid sisekujundajate põlvkondi.
1969. aastal algatas Bruno Tomberg näituste seeria „Ruum ja Vorm“, mille eesmärgiks seati uute ruumi ja vormi seoste otsingud, mitte objektide lõpetatus. Täiesti värske oli “Ruumi ja vormi” näituste puhul ka see, et tegu oli tõeliste sisekujundusväljapanekutega, mitte lihtsalt mööbli eksponeerimisega.
BRUNO laureaadid on olnud:
2018 - Andreas Tiik ja Jaak Tiik, Tõnis Vellama, Grete Riim ja Mihkel Tamm, Margus Triibmann
2016 - Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk, Karl Annus, Johanna Tammsalu
2014 - Tarmo Luisk, Mihkel Güsson
2012 - Margus Triibmann, KOKO arhitektid
2010 - Veiko Liis, Maarja Mõtus
2008 - Mare Kelpman, ByRoller, Tarmo Luisk
2006 - Annike Laigo, Martin Pärn