Eesti Disainiauhinnad 2022

Tootedisain (BRUNO)


Tootedisainiauhindu (BRUNO) annab EDA 2022 konkursil välja Eesti Disainerite Liit (EDL). Tootedisaini auhindade välja-andmisega soovib EDL väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali ettevõtluses ja avalikus sektoris. 

_Tootedisaini auhind BRUNO antakse väljapaistva toote või -tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena.  

_Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiraźeeritav tooteseeria.

_Taotluse disainiauhinna saamiseks võivad esitada kõik Eesti Vabariigis registreeritud ettevõtete ja/või alalist elukohta ning elamis- ja tööluba omavate autorite poolt loodud tööd.

TOOTEDISAINIAUHIND BRUNO KATEGOORIAD:

_PARIM ELUKESKKONDLIKU TOOTE DISAIN
_PARIM ELUSTIILI TOOTE DISAIN
_PARIM INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN

ELUKESKKONDLIKU TOOTE DISAIN
Elukeskkondliku tootedisaini all mõeldakse kodu- ja ühiskondlikku mööblit ja objekte (sh välimööbel), valgusteid, erinevaid sisustuselemente: tekstiile (vaibad, linikud, pleedid jm); lauaaksessuaare (keraamika, klaas); köögivarustust, vanne jt.

ELUSTIILI TOOTE DISAIN
Elustiili toote disaini all mõeldakse tooteid, mida saab kanda - rõivadisaini; moeaksessuaare (kingad, kotid, vööd, sallid, mütsid, kindad; ehted; kellad; prillid jm); reisi- ja hobi- ja lemmiklooma varustust jm.

INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN
Insenertehnilise toote disaini all mõeldakse sõidukeid, rattaid jt liikumisvahendeid; tööriistu; meditsiinilisi abivahendeid; sanitaartehnilisi tooteid, aparaate, telefone, arvuteid jt tehnoloogial põhinevaid tooteid.

TÖID SAAB ESITADA SIIN

Hindamise objektiks on selgitustega toote foto(d) (www.edl.ee/konkurss). Zürii valib välja interneti kaudu nominendid, kes pääsevad II vooru ja esitavad lõplikuks hindamiseks oma tooted disainiauhindade näitusele. Väljavalitud nominentide tööd pääsevad disaini digitaalsesse aastaraamatusse.

Alates 2020. aastast on tootedisainiauhinnale Bruno kandideerimine tasuline: 35 € - iga taotluse kohta. EDL liikmetele on taotlemine tasuta

Rohkem infot EDL kodulehel

Kontaktisik: Ilona Gurjanova, leart@estpak.ee        

- - - - - - - -

Tootedisaini auhind BRUNO on nime saanud legendaarse Eesti Kunstiakadeemia disainikateedri rajaja ja pikaajalise juhataja professor Bruno Tombergi järgi, kelle initsiatiivil anti Eesti disaini auhinda välja ka disainikateedri poolt kaheksakümnendatel. 

Bruno Tomberg pani aluse Eesti professionaalsele disainiharidusele. Tema eestvedamisel alustas 1966. aastal EKA disainikateedri eelkäija – tööstuskunsti osakond. Tombergi tähtsus on eriala seisukohalt erakordselt suur nii õppejõu kui ka eriala tutvustajana. Temata poleks tekkinud 1970ndate algul noori radikaalseid disainiharidusega kunstnikke, poleks olnud vihaseid debatte disaini ja tarbekunsti olemuse üle Kunstis ja Kodus ning Sirbis ega poleks sündinud väärikaid sisekujundajate põlvkondi.

1969. aastal algatas Bruno Tomberg näituste seeria „Ruum ja Vorm“, mille eesmärgiks seati uute ruumi ja vormi seoste otsingud, mitte objektide lõpetatus. Täiesti värske oli “Ruumi ja vormi” näituste puhul ka see, et tegu oli tõeliste sisekujundusväljapanekutega, mitte lihtsalt mööbli eksponeerimisega.


BRUNO laureaadid on olnud
:

2020 - Pavel Sidorenko ja Vitali Valtanen, Laura Saks, iseasi tootedisainerid 
2018 - Andreas Tiik ja Jaak Tiik, Tõnis Vellama, Grete Riim ja Mihkel Tamm, Margus Triibmann
2016 - Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk, Karl Annus, Johanna Tammsalu
2014 - Tarmo Luisk, Mihkel Güsson
2012 - Margus Triibmann, KOKO arhitektid
2010 - Veiko Liis, Maarja Mõtus
2008 - Mare Kelpman, ByRoller, Tarmo Luisk
2006 - Annike Laigo, Martin Pärn