EDA 2020 nominentide näitus Viru Keskuses

22. september 2020, Tallinn

21. septembril avati Eesti Disainiauhinnad 2020 nominentide näitus. Viru Keskuse aatrium on täitunud kaheks nädalaks 101 värvilise kuubikuga ning tutvuda saab Eesti viimase kahe aasta disainiparemikuga. Näitus jääb Viru Keskuses avatuks 4. oktoobrini, peale mida rändab näitus edasi Võrru, Pärnusse, Tartusse ja seejärel Narva.

Tänavusele Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile esitati kokku 235 tööd, millest 49 saab näha Eesti Disainiauhinnad 2020 nominentide näitusel.

Vaata fotogaleriid näituse avamisest.

EDA 2020 näitus valmis koostöös disainibüroo BYNEW, sisearhitekt Tõnu Kalpuse, Eesti Disainikeskuse ja Viru Keskusega ning on inspireeritud rubiku kuubiku motiivist, mis on osa Eesti Disainiauhinnad 2020 identiteedist.

Fotol: EDA 2020 näituse korraldajad. ©Aron Urb

“Disainiparemiku näitus nii käidavas kohas kui Viru keskus on üks võimalus disainil jõuda avalikku ruumi, inimestele lähemale ja panna neid mõtlema disaini rollile igapäevaelus,” põhjendas Viru keskuse turundusjuht Kristel Sooaru, miks juba mitmendat aastat Disainiauhindade näitus seal toimub.  

Fotol: Kristel Sooaru ja Tõnu Kalpus. ©Aron Urb

Sisearhitekt ja disainer Tõnu Kalpus kommenteerib näitust järgmiselt: ‘‘Olen alati tundnud suurt naudingut kui saan osaleda sellises protsessis, kus lõpptulemus ei piirdu ainult ühe lahendusega ehk siis asjad saavad uue kasutuse või hooned uue elu. Antud näituse puhul võtsime disainibüroo BYNEW ja Eesti Disainikeskusega kohe eesmärgiks, et see peab toimima ka rändnäitusena, et poleks tegemist ühekordse projektiga ja lõpuks võiks näituse eksponaadid deformeeruda ümber näiteks mööbliks. Seetõttu sai materjalivalikuks ka puit (vineer ja puitprussid), mis on samuti taastuvad varad.”

Fotol: SÄSI 2020 Kadi Adrikorn ja EDA 2020 aastaraamat ©Aron Urb

EDA 2020 näituse avamisel toimus ka Eesti Disainiauhinnad 2020 aastaraamatu esitlus. Raamat koondab endas Eesti disaini kahe aasta parimaid disainereid, disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood. Aastaraamatut saab endale soetada Eesti Disainikeskusest (Telliskivi 60a/7, II korrus) ja natukese aja pärast ka raamatupoodidest.

Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda SIIN.

EDA 2020 näitusel saab tutvuda järgmiste disainikategooriate parimate töödega:

- Graafiline ja digitaalse disain;
- Teenusedisain;
- BRUNO tootedisainiauhinnad;
- Disaininihariduse auhind;
- Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Aasta Disainitegu)
- Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)


Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi eesmärk on tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.

Eesti Disainiauhinnad konkurssi korraldab Eesti Disainikeskus, koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

EDA 2020 nominentide näitus on Viru Keskuses avatud 4. oktoobrini, peale mida rändab näitus edasi teistesse Eesti linnadesse.

Näitust toetavad: Viru Keskus, Antalis/Pabrik, Õllenaut, Adduco, Chocolala, Chemi-Pharm AS, Baltika AS, TalTech Mektory, EKA ja Tallinna linn