Kasutusjuhendita maailm ehk 3 põhjust, miks sa võiksid osaleda Eesti Disainiauhindade konkursil

12. august 2016, Tallinn

Selle aasta Eesti disainiauhindade ürituselt lahkub üks ettevõte või inimene esimest korda konkursi ajaloo jooksul elumuutva targa lahenduse , teenuse või tootedisaini auhinnaga. Selle auhinna saab keegi, kes esitab konkursile oma töö tootedisaini, graafilise ja veebidisaini või noore disaineri kategoorias.

Võib olla oled see inimene sina. Aga võib olla sa ei tea, et sind oodatakse konkursil? Ehk oled tagasihoidlik, väldid kõlavaid sõnu nagu disain ja innovatsioon? Sellisel juhul pühendan selle loo sulle ja annan sulle mõned põhjused, miks oled sellel konkursil oodatud.

1. Tark disain teeb Eesti jõukamaks 

Eesti võitleb järjepidevalt, et saada allhankijast ideede loojaks. Rahvusvahelisel turul käib halastamatu konkurents selle nimel, millises riigis sünnivad ideed ning millisele jääb odav töö. Seal, kus sünnivad ideed ja disain, elatakse paremini. Samal ajal kui allhangete tegijad elavad ebakindluses – millal otsustab keegi oma tootmise veel odavamasse kohta viia? Millal oleme sunnitud teenuste ja toodete hinda veelgi langetama?

Eestit ei aita kopeerimine. Kui oled loonud teenuse või toote, mis on eriline ja teeb inimeste elu paremaks, siis tule ja inspireeri ka teisi. Ise aga võid leida partnereid, kelle abil oma disain rahvusvaheliselt mõjukaks muuta ja seeläbi tuua tulu nii endale kui Eesti majandusele.  

2. Hea disain muudab tehnoloogia inimlikuks 

Tehnoloogia üksi elu paremaks ei muuda. Seda ei tee ka disain üksi. Ühendades aga need kaks omavahel, saame lahendused, mis arvestavad inimeste tegelike vajadustega, vähendavad muresid.

Mäletad veel aega, mil postkontorist tuli sulle valele aadressile teade paki kohta, millele lõpuks järgi minnes seisid pikas järjekorras, ainult selleks, et teada saada valus tõde - pakk asub Õismäe postkontori asemel Järveotsa postkontoris. Või oli juba saatjale tagasi saadetud? Eestis arendatud targa posti süsteemid on kinkinud aega tuhandetele inimestele. Kui oled loonud sarnase teenuse või lahenduse, mille puhul disainerid on koostööd teinud teiste valdkondade spetsialistidega, siis see on just see, mida me otsime.

3. Sa aitad luua kasutusjuhenditeta maailma 

Targalt disainitud lahenduse või teenuse kasutamine on lihtne. Selleks ei pea lugema läbi pikki abitekste. Maailm, milles igal sammul tuleb ette võtta kasutusjuhend, on koormav ning paljudele ka võimatu koht. Mõtle inimestele, kes peavad vastu võtma kiireid otsuseid. Mõtle eakatele. Mõtle puuetega inimestele. Kui oled disaininud lahenduse, mis tõstab nende inimeste elukvaliteeti, siis tule ja näita seda meile.

Töid saad esitada kuni 15. augustini Defolio keskkonnas: http://defol.io/designs
Pikendatud tähtaeg on 19. august. 

Lisainfo ja kategooriad: eestidisainiauhinnad.ee

Eesti Disainiauhindu antakse sel aastal ühiselt välja kolmandat korda. Elumuutva targa lahenduse auhinnaga tunnustavad Proekspert AS ja Eesti Disainikeskus efektiivseid ning innovaatilisi teenuseid, mis probleeme lahendades muudavad elukeskkonna paremaks ja inimlikumaks. Auhinnad antakse üle 16. septembril toimuval Eesti Disainiauhinnad 2016 galal.

Kaja Kruus, kasutajakogemuse disainer, Proekspert AS