Tunnustame oma parimaid tegijaid!

16. juuni 2020, Tallinn

Räägime heast disainist ja tunnustame oma parimaid tegijaid!


Tiia Vihand, Eesti Disainikeskuse juhataja

Kuigi 2020 aasta on olnud märgiline muutuste aasta ning on tunne, et kevadest saadik pole olnud miski enam endine, jääb vähemalt üks asi samaks – iga kahe aasta tagant toimuv Eesti Disainiauhinnad konkurss. Eesti Disainiauhinnad konkurss toimub juba viiendat korda ning suursündmus kulmineerub 15.-18. septembril seminaride ja auhindade jagamisega.

Sel aastal on Disainiauhindadele kandideerimise tähtaeg 6. juuli. Soodushinnaga saab esitada töid 22. juunini. Auhindade jagamisele järgneb kureeritud näitus, mis avatakse 21. septembril Viru Keskuses.

EDA 2018 näitus Viru Keskuses. ©Aron Urb

Eesti Disainiauhinnad on kogu disainivaldkonna olulisim tunnustussündmus, mida korraldab Eesti Disainikeskus koostöös Eesti Disainerite Liidu, ADC*Eesti, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Disainiauhindade eesmärk on pöörata tähelepanu disaini mõjule ja väärtusele, tunnustades meie parimaid disainereid ja disainibüroosid, tuues avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta parimad edulood, tunnustades parimaid disainikasutajaid ja erilisemaid disainitegusid. Auhinnad antakse välja nii tootedisainis (BRUNO), graafilises ja meediadisainis, teenusedisainis, disainihariduses, aga ka valdkondadeüleselt. Lisaks saavad tunnustust ka noored disainerid Noore Püssi ja SÄSI auhindade näol.

SÄSI 2016 Johanna Tammsalu. ©Jelena Rudi

Mõned muudatused siiski ka Eesti Disainiauhinnad konkursil

Oleme sel korral nihutanud auhindadele kandideerimise aja natuke varasemaks (tähtaeg 6. juuli), et oleks võimalik disaini mõju ja disaini rakendamisest saadavat kasu paremini nähtavaks teha ja et kõik need inspireerivad lood ka laiema auditooriumini ette jõuaks.



Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursil on meil sel korral ka kaks täiesti uut kategooriat. Disainivaldkond on kogu maailmas aktiivses arenemises ja avastab ning kehtestab end üha uutes valdkondades ja mängumaadel, seetõttu on meil juures Disainimuutja kategooria, millega tahame ka Eestis tõsta esile disaini uuenduslikkust, leida üles ja tunnustada uusi disainiprojekte (tegevusi, uuringuid jne) ja disainilahendusi, mis näitavad disainerite ja ettevõtjate julgust rakendada disaini mõnest uuenduslikust küljest, asjade teistmoodi tegemist, disaini kasutamist seal, kus seda varem ei ole tehtud.

Teine uus kategooria on Aasta Disainitegu, millega tahame tõsta esile tegevusi ja tunnustada isikuid või organisatsioone, kes on käivitanud tegevusi, mis on positiivselt mõjutanud disainist arusaamist, tarka disaini kasutust või muul moel panustanud disainiteadlikkuse kasvu ja disainivaldkonna arengusse.

Lisaks on muutused läbi teinud ka graafilise ja digitaalse disaini valdkond, mille auhindu annab välja ADC*E (Art Directors Club Estonia). Graafilise ja digitaalse disaini valdkond on sellest aastast muutunud ADC*E kontekstis väärtuspõhiseks, ehk hinnatakse seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid.

Ka Eesti Disainiauhinnad 2020 näituse kontseptsioonis on toimunud muudatus - erinevalt varasematest aastatest, rändab kureeritud näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

Kas pidu katku ajal?

Me ei tea veel, milliseks maailm meie ümber kujuneb ja mis hakkab juhtuma sügisel. Igal juhul ei ole reaalne arvata, et sügisel jätkub kõik vanamoodi - seetõttu oleme planeerimas oma septembrikuiseid sündmuseid osaliselt ka virtuaalsel kujul, mida saab võimalusel kombineerida füüsiliste sündmustega. Igal juhul saavad Eesti Disainiauhinnad jagatud!

EDA 2018 auhinnatseremoonia.©Aron Urb

Me ei saa ju kogu elu ootele panna. Eriti sellistel aegadel, nagu praegu - peab rääkima headest asjadest, tunnustama oma häid tegijaid! Usume, et just praegu saavad head disainilahendused olla ka inspiratsiooniks ja suunanäitajaks ettevõtetele, kes on toimuvas kaotanud pinna jalge alt.

Disainiauhindade konkurss annab pildi sellest, mis toimub praegu disainis, nii ettevõtetes, avalikus sektoris, disainihariduses kui ka ühiskonnas laiemalt. Konkurss teeb avalikult nähtavaks, millised on arengud valdkonnas, juhib tähelepanu sellele, millised on disaini rakendamise võimalused.
 

Innustame esitama konkursile töid, mis näitavad, et disaini abil on võimalik teha positiivseid muutusi, lahendada ühiskondlikke probleeme (tervishoiuprobleemide, vananemise, kliimaprobleemide vmt lahendamiseks), olla keskkonnasäästlikumad, rahuldada inimeste vajadusi, luua uusi interaktiivseid teenuseid ja võimalusi inspireerivaks õppimiseks/töötamiseks. Mõtelda kastist välja, kasutada uusi tehnoloogilisi lahendusi , miks mitte tehisintellekti abil jne.

Kes tunneb, et tal on hea töö, mis vääriks konkursile esitamist, aga ei suuda leida selleks sobivat kategooriat, võib Eesti Disainikeskuse poole pöörduda ning nõu küsida info@disainikeskus.ee.

Ootame rohket osavõttu ja räägime rohkem heast disainist ning tunnustame oma tegijaid!

Eesti Disainiauhinnad 2020 ajakava:

22. juuni: Varajane linnuke 40 € + km / töö
6. juuli: Hiline linnuke 80 € + km / töö
13. juuli: Bruno tähtaeg
10. august: Nominentide avalikustamine
14 - 20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
15.-17. september: Seminarid disaineritele
18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
21. september - 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 kureeritud näitus Viru keskuses