Tänavuste Disainiauhindade peateema on elumuutev disain

4. august 2016, Tallinn


Milliseid muutuseid on Eesti disainerid suutnud paari viimase aastaga meie elus esile kutsuda? Kas midagi on muutunud selles, kuidas me sööme, teeme tööd, tegeleme oma laste ja vanematega, sisustame oma vaba aega? Või selles, kuidas suhtleme oma riigiga või käime koolis? Mis on parem tervishoius, transpordis, linnaruumis?

Eesti Disainiauhindu antakse sel aastal ühiselt välja kolmandat korda. Lisaks parimate tunnustamisele on auhindade väljaandmise eesmärgiks disaini fookusesse toomine ja sellest rääkimine. Ja mitte lihtsalt disainist, vaid disainist, mis midagi meie ümber paremaks muudab. Et seda sõnumit veelgi selgemalt edastada anname sel korral välja kaks elumuutva disaini auhinda – üks kõige suurema mõjuga disaintootele ja teine, koostöös Proeksperdiga, innovatiivsele lahendusele või teenusele.

Nende auhindadega tahame näidata, et disain saab tuntavalt meie elu muuta, kutsudes esile muutusi ühiskonnas või pannes meid teisiti käituma.

ELUMUUTVA TOOTEDISAINI AUHIND

Antakse välja kõige suurema mõjuga disaintootele, mille puhul hinnatakse võimekust aktuaalsete kriisiolukordadele lahendusi leida; ette näha tuleviku stsenaariume ja muudatusi ühiskonnas; võimet luua radikaalseid muutusi meie igapäevaellu ja positiivset elustiili muutust.

ELUMUUTEV TARK LAHENDUS/TEENUS 

Tunnustatakse efektiivseid ning innovatiivseid lahendusi ning teenuseid, mis lahendavad probleeme ja muudavad meid ümbritseva keskkonna paremaks ja inimlikumaks.

Eriauhinna eesmärk on näidata, kuidas disain saab tuntavalt muuta inimese isiklikku või kogukondlikku elukvaliteeti kodus, tööl või mujal.

Disainiauhindade suurtoetaja ja targa lahenduse eriauhinna väljaandja Proekspert usub, et jätkusuutlike ja maailmamuutvate lahenduste loomiseks on oluline äri, tehnoloogia ja disaini koostöö. “Kasutades homseid tehnoloogiaid tänaste lahenduste disainimisel saame luua igapäevaeluks kasulikke tooteid ja teenuseid, mis parandavad elukvaliteeti ning säästavad aega, et inimesed saaksid tegeleda sellega, mis on neile oluline,” sõnas Proeksperdi eestvedaja Marko Sverdlik.

Proekspert sai alguse rohkem kui 20 aastat tagasi just tänu elumuutvale targale lahendusele. 90-ndatel lõid ettevõtte asutajaliikmed bioreaktorite juhtimistarkvara BioXpert, mis aitab tänaseni kasvatada inimestele kasulikke baktereid.

Elumuutvatele disaini auhindadele ei saa eraldi kandideerida, aga kõik tööd, mis Eesti Disainiauhindade kategooriatesse on esitatud, kandideerivad automaatselt auhinnale. Võitjad valivad välja kategooriate ülesed žüriid. 

Tootedisainiauhinnale Bruno saab töid esitada siin. 
Graafilise-, veebi-, teenuse- ja noore disaineri kategooriatele saab töid esitada siin. 

Loodame leida Eesti Disainiauhinnale esitatud tööde hulgast näiteid, mis meid inspireerivad ja panevad mõtlema, millise jalajälje me “disainime” ja kas ja kuidas see meie elu nii lühemalt kui pikemalt mõjutab. Eesmärgiks on ikka rohkem positiivse mõjuga disaini.