Elumuutva targa lahenduse/teenuse nominendid

7. september 2016, Tallinn

Eesti Disainiauhindade peaauhinnale – elumuutev tark lahendus või teenus kandideerivad Avatud kool, Metsaühistu ja matusebüroo Memoris. Proeksperdi, Eesti Disainikeskuse ja Kultuuriministeeriumi esindajatest koosnev žürii hindas graafilise, veebi ja teenusedisaini töid eesmärgiga tõsta esile disain, mis kõige enam meie elu positiivselt muudab.

“Otsisime disaini, mis on esile kutsunud positiivse muutuse ühiskonnas või meie käitumises ning mis muudab tehnoloogia, lahenduse, toote, teenuse või keskkonna inimlikuks ja arvestab inimeste tegelike vajadustega,” kommenteeris Disainikeskuse juht Jane Oblikas. “Hindamise juures pidasime oluliseks, et oleksid kindlad tõendid, et teenuse lõppkasutajad on disainiprotsessi kaasatud ja nende vajadusi uuritud ning lahendusi teenuse kasutajatel prototüübitud,” lisas ta.

Proeksperdi eestvedaja Marko Sverdliku sõnul on vajalik, et disain oleks rohkem meie igapäeva tegemiste lahutamatu osa. “Loovust ja disaini on Eesti ettevõtmistesse rohkem vaja. Eeskätt disaini teadliku rakendamise kaudu kujuneb meid ümbritsev elukeskkond meie endi eelistustele ja ootustele vastavaks oluliselt kiiremini, kui see leiaks aset läbimõtlemata katsetuste ja eksimuste teel. Seetõttu tahamegi eeskätt tunnustada neid ettevõtteid, kes teadlikult rakendavad disaini oma teenuste, protsesside ja toodete arenduses ning seeläbi kutsuvad esile hüppe inimeste elukvaliteedis.”

Elumuutev disain on lihtne, intuitiivne ja loomulik. See on disain, mis on kaotanud vajaduse kasutusjuhendite või kasutaja toe järele. Tihti on see disain, mis on sündinud mitme erineva valdkonna ja osapoole koostöös. Kui kokku vastas ühele või mitmele nendest kriteeriumitest 8 tööd, siis lõplikult jäid sõelale kolm. Elumuutva targa lahenduse/teenuse nominendid on:

Avatud Kool

Esimene kool Eestis, mille DNA-s on disainipõhimõtted – põhimõtted, mis on aluseks õppekavade jms koolielu puudutavate strateegiliste otsuste tegemisel. Kuigi Avatud Kool saab oma esimesed õpilased alles 2017. aastal, on juba täna näha olulist mõttemuutust, mida Avatud Kool kogu Eesti koolisüsteemis kaasa võib tuua. Kool keskendub praktilisele projektiõppele, ollakse õpilaskesksed ja tulemuseks on loota, et meie lapsed on hoolivamad, tolerantsemad, avatumad, julgemad, isikupärasemad. Sõbralik ja kasutajamugav veebikeskkond koos põhimõtteid toetava ja seletava graafilise disainiga teeb kooli teistmoodi olemise hoomatavaks ja käegakatsutavaks.

Klient: SA Kogukonnakool
Disainibüroo: Velvet
Disainer: Magnus Haravee
Projektijuht: Kadri Pukk
avatudkool.ee


 

Metsaühistu

Disain kui ühendav liim, mis viib kokku erametsaomanikud, metsatöötlejad ja riigi. Süsteemselt ja innovatiivselt on disainitud teenusestandard, mille võtab kokku ühtne kaubamärk. Metsaühistu on nüüd metsahalduse kvaliteedistandard. Jõutud on optimaalsema tööprotsessini, on tekkinud sünergia ja kasvanud efektiivsus, mis kokkuvõttes viib suurema müügituluni. Protsessist on võitnud kõik osapooled - kasvab valdkonna usaldusväärsus, erametsad on heaperemehelikult hoitud ja kasutatud ning kasvab ka metsa väärtus tervikuna.

Klient: Keskühistu Eramets TÜH
Disainibüroo: Brand Manual
Disainer: Silver Tibbing
Teadlane, teenusedisainer: Eveli Glinjanski
Projektijuht: Timo Suvi
Teenusedisainer, strateeg, kunstiline juht: Dan Mikkin
metsauhistu.ee

 

Matusebüroo Memoris

Teenusedisain, mis on lihtne, intuitiivne ja loomulik. Disainida saab ükskõik millist teenust ja hea, kui see teeb terake lihtsamaks ja talutavamaks meie elu kõige raskema hetke. Memoris on suutnud luua täiesti uue kogemuse inimesele, kes on kaotanud oma lähedase. Kogu protsess, millega me paratamatult oleme sunnitud rinda pistma, on tehtud arusaadavaks ja lihtsaks. Arvestatud on erinevate võimaluste, soovide ja makseviisidega. Ja inimestele läheb see korda! Tagasiside kasutajatelt on positiivne ning mõne kuuga on ettevõtte, kelle peamine konkurentsieelis on teenusedisain, suutnud võtta ca 10% Harjumaa turust.

Disainer: Andrus Lember
Veebidisainer: Peep Ploom
Teenusedisainer: Kadri Tuisk
Veebi projektijuht: Laura-Maria Freiberg
Kunstiline juht, disainer: Tõnis Kipper
memoris.eeElumuutva targa lahenduse / teenuse auhinda aitab välja anda Proekspert.

Elumuutva targa lahenduse / teenuse  ja kõigi teiste kategooriate laureaadid kuulutatakse välja pidulikul auhinnagalal 16. septembril kell 20.00 Kultuurikatlas. Piletid müügil Piletilevis