Graafilise ja digitaalse disaini kategooriatest 

29. aprill 2020, Tallinn

Graafilise ja digitaalse disaini auhindu annab Eesti Disainiauhindadel välja ADC*E (Art Directors Club Estonia). Antud kategooria muutub sellest aastast ADC*E kontekstis väärtuspõhiseks, ehk hinnatakse seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid. Uue hindamise protseduuri kallal on töötatud nüüdseks juba terve aasta, koos ADC*Europe juhatuse ja klubide esindajatest koosneva töörühmaga. Kuna süsteem on uus, siis võetakse sel korral vastu viimase kahe aasta jooksul tehtud tööd ja nagu alati, konkureerivad võidutööd Barcelonas ADC*Europe auhindadele.

Janno Siimar (ADC*E juhatuse liige) räägib natuke lähemalt graafilise ja digitaalse disaini kategooriatega seonduvast ning selgitab pikemalt muudatuste tagamaid.

Eesti Disainiauhind muutuvad sellest aastast ADC*E kontekstis väärtuspõhiseks, ehk siis hindame seda, kui hästi Sinu tehtud töö edendab meile ühiskonnana nii olulisi väärtuseid. Viimase aja sündmused on näidanud eriti teravalt, et disain ja loovus laiemalt saab ja peab olema ühiskonnas väärtuse loojaks ning ka kandjaks. Uue hindamise protseduuri kallal oleme töötanud juba pea aasta aega koos ADC*Europe juhatuse ja klubide esindajatest koosnevas töörühmaga ning esimene European Star auhind anti ka eelmisel sügisel Barcelonas juba välja. Auhinna pälvis TBWA\Helsinki Helinkin Sanomat kampaania „Land Of the Free Press“ eest. Aga see on kõik alles algus...Kuna süsteem on meile uus, siis võtame sel korral vastu viimase kahe 
aasta jooksul tehtud tööd. Nagu alati, konkureerivad võidutööd
Barcelonas ADC*Europe auhindadele. Sel aastal anname välja auhindu neljas väärtuspõhises kategoorias, leiame üles järgmise Noore Püssi
ning kroonime ADC*E Aasta Disaineri. Ühtlasi anname välja ka Prillitoosi auhinna.


Miks me muutume?


Ühelt poolt selle pärast, et maailm muutub. Sisuliselt identseid konkursse on liiga palju (sh Eestis) ning see viib auhinna väärtuse alla. Teisalt oleme valdkonnana liiga kaua jäänud oma naba vahtima, heal juhul mõõdame tulemusi müügis või käibes – jah, käelised oskused, ideed, teostus ja ka äriline tulemus on väga-väga olulised, kuid lisaks sellele on veel midagi, mida täna ei hinda keegi – kuidas meie, disainerid, tegelikku väärtust loome, kuidas me tegelikult maailmale kasulikud oleme. Selle külje esile toomine on nii ADC*Europe kui ka ADC*Estonia klubide lähituleviku suund ja püüdlus. Kuldmunal hindame ka edaspidi suurepärast loovideed ja filigraanseid teostusoskusi, TULIga koos arendame Kuldmuna disaini kategooriaid ning kõike sinna juurde kuuluvat jõudsalt edasi.
Usume, et jõuame nii kohta, kus meil on üks suur, võimas, kärtsu ja mürtsuga loovusfestival kevadel ja üks suur ja võimas, tõsine ja auväärne disainifestival sügisel ning mis kõige olulisem, täiendavad teineteist ning aitavad meie valdkonnal areneda läbi suurepärase töö esile tõstmise ja suurepäraste disainerite tunnustamise.

 

Aasta Disainer

Teise suure muutusena muutub Aasta Disaineri valimine palju laiemaks, mittematemaatiliseks harjutuseks, kus palume teil, disainerite kogukonnal esitada eriti silmapaistvaid kandidaate selle auväärse nimetuse uueks kandjaks. Loomulikult arvestame kõikide kandidaatide puhul ka ADC*E Eesti disainiauhindade ja Kuldmunal saavutatud kohtadega kuid meie pilk peaks minema oluliselt laiemaks ning selle aunimetuse esitäht peaks minema aina suuremaks ja suuremaks. 

 

EDA 2020 Graafilise ja digitaalse disaini väärtuspõhised kategooriad:

Palume esitada parimad graafilise-, veebi- või laiemalt kommunikatsioonidisaini töid, mis tegelevad järgmiste teemadega: 

1. Jätkusuutlik areng

Tööd, mis kasutavad ja edendavad jätkusuutliku arengu, säästva tarbimise ja mõistliku materjalikasutuse ideid.

 

2. Teadusarendus ja tehnoloogiline progress

Tööd, mis edastavad teaduse ja tehnoloogia viimast sõna, selgitavad ning populariseerivad teadmistepõhist lähenemist mistahes eluvaldkonnas.

 

3. Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö

Koostööprojektid, mis näitavad koostöös peituvat jõudu ning seda, et koos luues on võimalik saavutada enamat kui üksi pusides.

 

4. Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus

Tööd, mis toovad esile mitmekesise ühiskonna huvitavamaid tahke ja näitavad, kuidas inimesed elaval teiselpool meie mulli ning lõhuvad stereotüüpe ja eelarvamusi.

 

Mida võib esitada 1-4 kategooriates?

- Kodulehed;
- Firmagraafikad;
- Pitch-deckid;
- Raamatud;
- Infograafilised teosed;
- Mobiiliäpid;
- e-poed;
- Fotod või fotoraamatud;
- Sündmuste kontseptsioonid;
- Reklaamfilmid ja -kampaaniad;
- llustratsioonid;
- Pakendid;
- Animatsioonid või mis iganes vormis loovmõte, mis haakub nende teemadega.

Tööde esitamise tasu:

Varajane linnuke - 23.04.2020-22.06.2020 - 40€ + km / töö
Hiline linnuke - 23.06.2020-6.07.2020 - 80 € + km / töö

Osalemistingimustega saab tutvuda defolio keskkonnas.


Kui sul tekib lisaküsimusi, siis võta julgelt Jannoga ühendust:

Janno Siimar (ADC*Estonia)
+372 56 486 777
janno@velvet.eeEDA 2020 AJAKAVA:

23. aprill: Konkursi väljakuulutamine
22. juuni: Varajane linnuke 40 € + km / töö
6. juuli: Hiline linnuke 80 € + km / töö
13. juuli: Bruno tähtaeg
10. august: Nominentide avalikustamine
14 - 20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
15.-17. september: Seminarid disaineritele
18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
21. september - 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 kureeritud näitus Viru keskuses