IX Disainiöö festival 25.-28.09

25. august 2014, Tallinn


25.-28. septembril toimub IX Disainiöö, mis toob järjekordselt kohalikule disainihuvilisele sõõmu rahvusvahelist disainimelu ning tutvustab head Eesti disaini. On disainiauhindade aasta, antakse välja BRUNO tootedisaini auhind, Eesti Disainiauhindade raames autasustatakse lisaks väljapaistvatele noortele disaineritele ka parimaid graafilsi disainerid, veebidisainereid ja teenusedisainereid. Auhindade näitus toimub NO99 teatris, Lilleküla staadioni telgis toimub pidulik auhinnagala. 

Disainifestivali sisukama osa moodustavad disainiseminar ja töötoad. Seekordsel rahvusvahelisel seminaril "Disaini õppetunnid" tuuakse näiteid heast ja halvast disainist ning arutletakse vigadest õpitu üle. Esinejate seas on tuntud aksessuaari disainer Elissa Bloom (USA), tööstusdisainer Paolo Favoretti (Itaalia), disainistrateeg Steinar Valade-Amland (Taani), ajakirjanik Michael Dumiak (USA), disainerid Tania De Bruycker (Belgia) ja Matti Õunapuu (Eesti).   

Et teha vahet hea ja halva disaini vahel korraldame "puust ja punaseks" internetipõhise aktsiooni, kuhu koondame soovitavalt parandusettepanekutega kasutajavaenulikku disaini. Osa võtma on oodatud kõik tõsimeelsed maailmaparandajad, disainitudengid ja professionaalid. Tulemustega saab tutvuda näitusel "Disaini Viggad". 

Festivali programmis on seekord mitmeid disainiharidusele suunatud töötube ja näitusi. Nooremapoolsetele disainihuvilistele on avatud keskkond endises Heliose kinos, kus toimub disaini õpetavate koolide väljapanek. Ka kooliealised saavad festivalil osaleda: Eesti Lastekirjanduse Keskuses on Poolast pärit "Disainiaabitsa" eestikeelse tõlke esitlus ja näitus, juhendamas Eesti ja Poola disainiõpetajad. Näituseks kujundatud saab ka mais alustatud laste tootearendusprojekt "Reaaldisain", kus 7. klassi õpilaste kavandite järgi toodetakse tööstuslikult vaipu ja valgusteid. Koostöös Eesti Teadusagentuuriga tutvustatakse õpilasleiutajate riiklikku konkurssi, mis annab kooliealistele võimaluse ka omal käel meie keskkonda ja elu parendada. Disainiöö haridusprogrammis osalevad ehitatud keskkonnaga seotud muuseumid ja ülikoolid.  

2014 .aastal tähistab EKA oma 100ndat juubelit. Disainiöö programmis esitleme EKA disainiteaduskonna mitmekesist loometööd ning tähistame juubelit disainihariduse teemalise seminariga. Jätkub Disainerite näoraamatu sari. Björn Koopi juhendamisel saab õppida ideede visualiseerimist ja maketeerimist.  

Tavapäraselt on kavas Eestisse tuua ka teiste maade disainipärandit. "Tales of Heroes" on  mittetraditsiooniline kontseptualistlik Flaami disaini näitus, mis tutvustab disaini objekte omapärase näituse kujunduse ja lihtsate jutustuste kaudu. Näitus Arhitektuuri-ja Disainigaleriis jääb avatuks oktoobrini. Prantsuse noor disainer Fabien Carrero Carsenattutvustab põhjamaise hõnguga vaigust tootekollektsiooni. MdSt (Belgia) näitus "Bodyworks" liigub tarbekunsti ja disaini piiril. "Suur-Lasnamäe" linnakunsti ürituse raames planeerivad Soome-Eesti tarbekunstnikud ja disainerid ümber kujundada inimkauge Lasnamäe keskkonna. Koostöös Portugali disaineritega viiakse läbi linnakeskkonna projekt kurvitz + banha. On võimalik tutvuda itaalia ja eesti tudengitega läbiviidud bussiootepaviljoni projekti "Generation 2.0" tulemustega. 

Festival kavasse kuuluvad juba traditsiooniks saanud üritused nagu rahvusvaheliste esinejategaPecha Kucha Night välkloengud, heategevusoksjon, valgusshowd ja muidugi moeetendused "Moes on Disain", kus saab näha ka Reet Ausi uut kollektsiooni.  

Iga aastaga suureneb loomevaldkonnas tegutsejate huvi osaleda festivalil satelliidina, korraldades miniüritusi ja esitlusi. Juba mitmendat aastat toob disainerid, sisearhitektid ja tootjad kokku minimess. Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimub  tööstusliku tekstiilidisaini ülevaatenäitus.  

Kaubamajas avatakse Disainiöö aken ja pop.up shop. Disainiinfot jagab Eesti Disaini Maja. Disainiööd korraldab MTÜ Disainiöö koostöös Eesti Disainerite Liiduga. Festivalil löövad kaasa Eesti Disainikeskus, mitmed saatkonnad jt. Festivali toetab KULKA ja Tallinna linn.