ValdkoNNAülestest kategooriatest

21. mai 2020, Tallinn

Lisaks Eesti Disainiauhinnad 2020 Graafilise ja digitaalse disaini kategooriates toimunud muudatustele on uute auhindadena sel aastal lisandunud ka Disainimuutja ja Aasta Disainitegu auhinnad. Eesti Disainiauhinnad 2020 Valdkonnaülesed kategooriad hõlmavad endas kolme auhinda - Disainimuutja, Aasta Disainitegu ja Elumuutev disain (Grand Prix) ning neid antakse välja disainivaldkonnaüleselt.

Uutest valdkonnaülestest kategooriatest räägib lähemalt disainer Martin Pärn, Tallinna Tehnikaülikooli disaini professor, Eesti Disainikeskuse nõukogu liige ja iseasi büroo juhtivpartner.


Fotol: Martin Pärn


KES ON DISAINIMUUTJA?


Martin Pärn: ‘‘Disainimuutja auhinna võiks teenida disainimeeskond, kes on suutnud edukalt meie eriala piire nihutada, kes on leidnud uue viljaka pinnase, kus disainitööst on abi ning kus see on õitsele löönud ja prisket vilja kannab. Disainivaldkond on täna aktiivses arenemises, avastades ja kehtestades ennast üha uutes valdkondades, uutel mängumaadel ja uute teemade lahendamisel - muutunud ja arenenud on nii disainitegevuse eesmärgid, protsess kui meetodid. Otsime neid, kes seda muutust tagant on lükanud.‘‘

Disainimuutja auhinna eesmärk on tunnustada innovaatilist disainitegevust, kus disainiprotsesse on arendatud ning disaini on rakendatud uuel ja tõhusal moel, uutes valdkondades või eesmärkidel. Konkursile on oodatud kahel viimasel aastal läbi viidud disainiprojekte (tegevusi, uuringuid) ja -lahendusi, mis näitavad disaini rakendamist uuenduslikust küljest, disaini suutlikkust ja potentsiaali hakata asju teistmoodi tegema ja/või tungida uutele mängumaadele, kuhu disain siiani ei ole jõudnud.


Disainimuutja kategooria tingimustega saab tutvuda
defolio keskkonnas.


Varajane linnuke
- 23.04.2020-22.06.2020 - 40€ + km / töö
Hiline linnuke - 23.06.2020 - 6.07.2020 - 80 € + km / töö

 

KES VÄÄRIB AASTA DISAINITEGU AUHINDA?

Martin Pärn: ‘‘Disainiteo auhinna pakuksin tegude eest, mis on disaini mõistmist kõige enam mõjutanud. Usun, et see ei ole disainer, kes selle au teenib, sest antud tunnustuse eesmärk on tõsta esile silmapaistvaid tegevusi disainiteadlikkuse ja –kasutuse edendamisel ning disainivaldkonna arengute mõjutamisel. Auhinda väärivad isikud või organisatsioonid, kelle eestvedamisel või toel see on tehtud. Olgu siis akadeemias, ettevõtluses, avalikus sektoris, sotsiaalmeedias, trükipaberil või näitusesaalis.‘‘

Aasta Disainitegu auhinna konkursile on oodatud viimase kahe aasta jooksul toimunud ettevõtmised, sündmused või muud saavutused, millega on märkimisväärselt panustatud ja mis on positiivselt mõjutanud disainiteadlikkuse kasvu/disainivaldkonna arengut/tarka disaini kasutust ja disainil põhineva ettevõtluse arendamist.
Hinnatakse tegu ja selle mõju ulatust, mis on kirjeldatav ja mida on võimalik mõõta.

Aasta Disainitegu auhinnale kandideerimine on TASUTA ning sellele saavad esitada kandidaate nii isikud, ettevõtted, asutused kui ka disainiagentuurid. 

Aasta Disainitegu auhinna tingimustega tutvu siin.

 

ELUMUUTEV DISAIN (GRAND PRIX)

Elumuutva disaini auhind antakse välja Eesti Disainiauhindade konkurssidele esitatud kõige suurema mõjuga disainilahendusele - tootele, teenusele või muule disainilahendusele, sõltumata disainivaldkonnast. Selles kategoorias eraldi töid esitada ei saa, nominendid valib kategooriateülene žürii välja kõikidesse kategooriatesse esitatud tööde hulgast.


Välja antakse kuni kaks auhinda ja seda ainult siis, kui selleks on põhjust:


Väike - IDU - lubav, visionäärne disainitegu;
Suur - TULEMUS - tõestatud mõju omav disainitegu.


Loe Elumuutva disaini auhinna kohta lähemalt siit.


Kui sul tekib lisaküsimusi, siis ole hea ja kirjuta:
auhinnad@disainikeskus.ee


EDA 2020 AJAKAVA:

23. aprill: Konkursi väljakuulutamine
22. juuni: Varajane linnuke 40 € + km / töö
6. juuli: Hiline linnuke 80 € + km / töö
13. juuli: Bruno tähtaeg
10. august: Nominentide avalikustamine
14 - 20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
15.-17. september: Seminarid disaineritele
18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
21. september - 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 kureeritud näitus Viru keskuses